Szukaj

Szukaj

Czy mój zegarek jest odporny na kontakt z wodą?
Obecnie większość zegarków jest co najmniej określana mianem water resistant, co oznacza, że są wytrzymałe na okazjonalne, bardzo przypadkowe, drobne zachlapania. Aby prawidłowo użytkować zegarek w wilgotnych warunkach musimy pamiętać o przestrzeganiu rekomendacji producenta. Klasa wodoszczelności – podana na kopercie lub tarczy – umożliwi nam określenie bezpiecznych dla naszego czasomierza warunków.

• 30 m = WR30 = 3 ATM = 3 Bar:
Odporne jedynie na przypadkowy kontakt z wodą, np. podczas mycia rąk lub deszczu.
• 50 m = WR50 = 5 ATM = 5 Bar:
Klasa ta umożliwia kąpiel w wannie, prysznic. W przypadku renomowanych i ekskluzywnych zegarków, ta klasa wodoszczelności pozwala również na pływanie w basenie bez skoków do wody.
• 100 m = WR100 = 10 ATM = 10 Bar:
Możliwe jest już pływanie w zegarku, a nawet nurkować bez butli z tlenem i akwalungu.
• 200 m = WR200 = 20 ATM = 20 Bar:
Dozwolone jest pływanie i nurkowanie z akwalungiem.
• 300m = WR300 = 30 ATM = 30 Bar:
Zegarki w klasie 300 m umożliwiają nurkowanie z butlą do kilkudziesięciu metrów.
• Wyższe:
Klasa powyżej 300m to profesjonalne zegarki do nurkowania.

Nie należy mylić klasy wodoszczelności z ilością metrów, do których można zejść pod wodę. Należy pamiętać, iż oznaczenie 30m nie określa, że w zegarku można zejść 30 metrów pod wodę. Klasy wodoszczelności określone zostały w warunkach laboratoryjnych, gdzie na zegarek działało tylko ciśnienie statyczne. W normalnych warunkach na czasomierz działa dodatkowo ciśnienie dynamiczne. Jest to ciśnienie wywołane ruchem. Opór wody, który czujemy podczas pływania, działa również na uszczelki naszego zegarka. Okazać się zatem może, że pod samą powierzchnią wody jesteśmy w stanie wywołać na nasz zegarek takie samo ciśnienie, jakby był on zanurzony w bezruchu na głębokości kilkunastu metrów.

 

Czym jest koronka zegarka?
Koronka jest najczęściej usytuowana w środkowej części koperty zegarka. Umożliwia ustawienie godziny, dnia tygodnia, czy też miesiąca. Jest połączona z mechanizmem zegarka poprzez uzwojony trzpień przechodzący przez otwór w kopercie. W związku z ochroną wodoszczelności czasomierza montowane są uszczelki. W zegarkach z wysoką wodoszczelnością, sportowych, bądź przeznaczonych do nurkowania, koronka często jest wkręcana na rurkę/tubę wystającą z koperty zegarka.


Co oznacza skrót PVD?
Physical Vapour Deposition. Jest to technologia złocenia, gdzie pod wysokim ciśnieniem warstwa azotku tytanu pokrywana jest warstwą złota. Taka powłoka jest wysoce odporna na wycieranie i dzięki temu złocenie utrzymuje się bardzo długo.

W jaki sposób powinienem czyścić zegarek?
Do czyszczenia zegarka najlepiej jest używać szmatki nie pozostawiającej włókien oraz wykałaczki. Przy pomocy wykałaczki jesteś w stanie usunąć wszelkie zanieczyszczenia z bransolety oraz koperty. Szmatka natomiast pozwoli je dokładnie usunąć. Jeżeli zegarek jest wyposażony w pasek skórzany, czyszczeniu poddawaj tylko kopertę. Nigdy nie używaj chemii gospodarczej, gdyż są to środki bardzo żrące i mogą uszkodzić różne części zegarka.

 

Jakie typy mechanizmów są najczęściej spotykane?
Zegarki napędzane są pracą mechaniczną sprężyny, która przechowuje energię zgromadzoną w wyniku: ręcznego lub automatycznego skręcenia lub baterii.
Zegarki mechaniczne czerpią napęd z mechanicznej sprężyny przechowującej energię zgromadzoną w wyniku ręcznego lub automatycznego skręcenia. Mechanizm automatyczny nakręca sprężynę przy pomocy rotacyjnie poruszającego się wahnika o asymetrycznie rozłożonym ciężarze. Takie zegarki nie potrzebują baterii.
Mechanizmy z naciągiem ręcznym: Sprężyna nakręcana jest ręcznie przy pomocy koronki. Mechanizm może pracować samodzielnie przez 38 do 42 godzin z dokładnością od -5 do +30 sekund na dobę.
Mechanizmy z naciągiem automatycznym: Sprężyna kumuluje energię przekazywaną z pracy obracającego się wahnika wprawionego w ruch przez ruchy ręki użytkownika zegarka. Gdy zegarek jest w pełni nakręcony może pracować samodzielnie przez 38-42 godzin z dokładnością od -5 do +30 sekund na dobę. Odchylenia – zwalnianie i przyspieszanie pracy – znoszą się poprawiając ogólną precyzję pracy mechanizmu.
Mechanizmy kwarcowe: źródłem energii w zegarkach kwarcowych jest miniaturowy akumulator energii o długości pracy od 2 do 5 lat, zależnie od jakości baterii i warunków jej użytkowania. Dokładność pracy mechanizmu kwarcowego opiera się na wykorzystaniu oscylatora kwarcowego, czerpiącego energię z baterii i wyznaczającego z wysoką precyzją rytm pracy mechanizmu. Oscylator generuje impulsy w optymalnej frekwencji 32768 Hz (lub cykli na sekundę). Proces niweluje odchylenia do niemal niezauważalnych poziomów, dzięki czemu mechanizmy kwarcowe mogą pochwalić się doskonałą precyzją, której typowe maksymalne niedokładności chodu to 4 do 6 sekund na miesiąc. 


Co to jest koperta zegarka?
Koperta zegarka to obudowa, w której znajdują się wszystkie wewnętrzne części zegarka. Najczęściej wykonana jest ze stali szlachetnej, nierdzewnej. Spotkać można również koperty wykonane z takich materiałów jak: tytan, złoto, srebro, platyna. Coraz częściej używane są też związki utwardzonych tworzyw sztucznych.

 

Jak działa podświetlenie w moim zegarku?
Obecnie producenci oferują kilka rozwiązań podświetlenia w zegarkach. Niektóre zasilane są baterią, inne skumulowanym światłem z innych źródeł. Występują również zegarki wykorzystujące specjalne substancje luminescencyjne. Każda z tych metod jest skuteczna i uruchamiana poprzez przyciski umieszczone na kopercie zegarka.


Co może być przyczyną zatrzymania zegarka?
Może być kilka przyczyn zatrzymania zegarka. Najpierw określ czy Twój zegarek jest kwarcowy czy też automatyczny. Jeżeli posiadasz zegarek kwarcowy najbardziej prawdopodobną przyczyną jest rozładowanie baterii. Możesz udać się do najbliższego zegarmistrza i poprosić o sprawdzenie stanu naładowania baterii.
W przypadku zegarka automatycznego najprawdopodobniej zegarek musi być ponownie nakręcony. Aby zegarek z automatycznym naciągiem działał poprawnie, należy go nosić. Poszczególne mechanizmy mają różną rezerwę naciągu (od 24 do 52 godzin). Jednakże nie noszony zegarek musi się w końcu zatrzymać. Przed założeniem należy zegarek nakręcić koronką ok. 10 razy, aby go uruchomić. Następnie ustawić datę i godzinę i założyć na rękę.


Czy zegarek może stracić wodoszczelność podczas wymiany baterii?
Oczywiście. Dzieje się tak, gdy zegarek zostanie nieprawidłowo zamknięty, lub zegarmistrz nie zwrócił uwagi na stan uszczelek, lub w nieprawidłowy sposób umieścił ją w kopercie zegarka. Wymiana baterii jest doskonałą okazją do sprawdzenia stanu uszczelek naszego zegarka.

 

O czym należy pamiętać korzystając z wodoszczelnego zegarka?
Pływając w wodoszczelnym zegarku należy pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach:
• Pamiętaj o klasie wodoszczelności i rekomendacjach producenta dla tej klasy. Nigdy nie używaj zegarka w warunkach, które przewyższają jego klasę wodoszczelności.
• Będąc pod wodą, czy to pływając w basenie, czy w jacuzzi, czy tylko biorąc prysznic, nigdy nie używaj żadnych przycisków, ani koronki. W przypadku zegarków z dokręcaną koronką, należy upewnić się, że jest ona dokładnie zakręcona. Ważne jest również, aby szkło zegarka nie było w żaden sposób uszkodzone. Pod wodą nie korzystamy z chronografu, ani też nie ustawiamy zegarka.
• Nie należy narażać zegarka na szok termiczny, czyli należy unikać gwałtownej zmiany temperatur. Działa to bardzo niekorzystnie na uszczelki zegarka. Może on przez to stracić wodoszczelność na chwilę. Dostanie się małej ilości wilgoci do wnętrza zegarka może doprowadzić, np. do zaparowania.
• Po kąpieli w słonej wodzie niezwłocznie należy opłukać zegarek w wodzie słodkiej. Jeżeli zegarek posiada ruchomy pierścień, należy pamiętać, aby poruszać nim podczas płukania w świeżej wodzie. Zapobiegnie to powstaniu korozji.
• Jeżeli doszło już do utraty szczelności należy udać się jak najszybciej do punktu serwisowego. Zbyt późna reakcja może mieć katastrofalne skutki, gdyż wilgoć powoduje korozję najistotniejszych elementów mechanizmu.

 

Jakie rodzaje szkiełek używane są w zegarkach?
Szkiełko w zegarku pełni bardzo ważną rolę: chroni tarczę zegarka. Najczęściej używane są trzy rodzaje szkiełek: hesalitowe (akrylowe, plastikowe), mineralne, szafirowe.
Szkło hesalitowe z oczyszczonego i utwardzonego Polipropylenu. Cechuje się najniższą odpornością na zarysowania. Według 10 stopniowej skali twardości Mohsa jest na poziomie wartości 1. Trzeba jednak pamiętać, że ogromną zaletą szkła hesalitowego jest możliwość jego polerowania, gdy zajdzie taka potrzeba.
Kolejny rodzaj to szkła mineralne. Wykonane z krzemu oraz innych dodatków i poddawane obróbce cieplnej, dzięki czemu uzyskują dość wysoką twardość – na poziomie 4-5. W efekcie są dużo bardziej odporne na delikatne zarysowania niż szkła hesalitowe.
Szkła szafirowe są najdroższym, ale też najtwardszym materiałem używanym na szkiełka w zegarkach. Wykonane są na bazie tlenku aluminium. Są około trzy razy twardsze od szkła mineralnego i 20 razy twardszy od szkła hesalitowego. Czasem szkło szafirowe pokrywane jest specjalną powłoką anty-refleksyjną.

 

W jaki sposób mogę zapewnić, że mój zegarek będzie zawsze w dobrej formie?
Jest kilka żelaznych zasad które zapewnią długowieczność Twojemu czasomierzowi:
1. Zawsze pamiętaj o osuszeniu zegarka po każdorazowym jego kontakcie z wodą. Najlepiej użyć szmatki nie zostawiającej włókien. Tych kilka minut zapewni, że kluczowe komponenty mechanizmu nie zardzewieją.
2. Pamiętaj zawsze o zachowaniu szczególnej ostrożności i uwagi w stosunku do szkiełka zegarka. Nawet w przypadku wysoce odpornych szkieł staraj się unikać zadrapań, rys, itp. Każda rysa, nawet najmniejsza, może umożliwić aby wilgoć, czy też kurz dostały się do mechanizmu zegarka.
3. Poddawaj swój zegarek regularnym przeglądom. Jak każde urządzenie mechaniczne, tak i zegarek powinien być czyszczony, serwisowany, itp. Regularne przeglądy u lokalnego zegarmistrza zapewnią, że zegarek będzie punktualny.
4. Nie należy narażać zegarka na gwałtowne zmiany temperatury (ekspozycja na słońcu, a następnie zanurzenie w zimnej wodzie) lub na skrajne temperatury (powyżej 60° C lub poniżej 0°C).
5. Nie należy narażać zegarka na działanie silnych pól magnetycznych, wytwarzanych na przykład przez głośniki, telefony komórkowe, komputery, lodówki lub inne urządzenia elektryczne.
6. Należy unikać szoków termicznych lub mechanicznych: mogą one spowodować uszkodzenie zegarka.
7. Należy unikać bezpośredniego kontaktu z rozpuszczalnikami, detergentami, perfumami, produktami kosmetycznymi, itd. Produkty te mogą uszkodzić bransoletę, pasek, kopertę lub uszczelki zegarka.
8. Należy regularnie czyścić kopertę oraz bransoletkę zegarka przy pomocy miękkiej szmatki, aby zapobiec korozji spowodowanej poceniem. Wszystkie zegarki wodoszczelne mogą być czyszczone za pomocą szczoteczki do zębów oraz wody z mydłem, a następnie powinny zostać osuszone przy użyciu miękkiej szmatki. W przypadku zanurzenia w morskiej wodzie, należy opłukać zegarek w wodzie niezasolonej, a następnie dokładnie osuszyć.

 

Wskazówki chronografu nie wracają w pozycję zero podczas resetowania, dlaczego?
W takiej sytuacji chronograf wymaga kalibrowania. Aby to zrobić postępuj zgodnie z załączoną do zegarka instrukcją lub odwiedź stronę internetową producenta. Najczęściej możliwe jest to na drugim wysuwie koronki przy pomocy przycisków chronografu.

 
Jak działa zegarek Automatic?
Zegarek Automatic to zegarek mechaniczny wyposażony dodatkowo w urządzenie nazywane automatycznym naciągiem. W przypadku zegarka Automatic do prawidłowego funkcjonowania niezbędny jest ruch nadgarstka. Umożliwia on automatyczny naciąg sprężyny zegarka: Wahnik – ciężarek w formie półkola, poprzez system kółek naciąga sprężynę zegarka.


W jaki sposób powinienem dbać o zegarek automatyczny?
Zegarki automatyczne nie posiadają baterii, jednak pomimo to wymagają rutynowego serwisowania/konserwacji, aby działały poprawnie.
Zegarki z naciągiem automatycznym kumulują energię podczas ruchu nadgarstka użytkownika. Pomimo to dobrze jest nakręcać je co jakiś czas, nawet jeżeli zegarek jest noszony regularnie.
Jeżeli zegarek taki jest noszony codziennie dobrze jest nakręcić go raz na dwa tygodnie. Zapewni to ciągły ruch zębatek oraz płynność oleju. Po prostu kręć koronką, aż poczujesz lekki opór.
Jeżeli zegarek nie jest noszony codziennie, powinien być nakręcany dwa razy w tygodniu, aby zapewnić ciągłość działania.
Unikaj ustawiania daty w nocy. Mechanizm datownika jest uruchamiany w godzinach nocnych i nie należy zakłócać tego procesu.
Kategorycznie unikaj używania zegarka automatycznego podczas uprawiania sportów wymagających intensywnego ruchu rąk (tenis, baseball, golf, itp.). Intensywny, ciągły ruch może doprowadzić do zniszczenia mechanizmu zegarka.


Jaka jest różnica między chronografem a chronometrem?
 Chronograf to najczęściej sportowy zegarek wyposażony w funkcję stopera. Posiada dwie lub trzy mniejsze tarcze, które służą do pomiaru minut i godzin.
Chronometr natomiast to bardzo dokładny zegarek. Musi być przetestowany przez Control Officile Suisse de Chronometers (COSC) – oficjalne laboratorium w Szwajcarii. Testy te zapewniają, że zegarek będzie wskazywał dokładny czas w okresie 15 dni, pomimo zmian temperatury i pozycji. Innymi słowy zegarek może mieć nie więcej niż 15 sekund błędu pomiarowego w ciągu dnia, aby być określonym jako chronometr.

 


Znajdujące się na stronach internetowych sklepu informacje o towarze i cenie nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego lecz stanowią wyłącznie zaproszenie do złożenia przez klienta oferty zakupienia określonej ilości konkretnych towarów.
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Jubiler Alicja. Projekt i wykonanie Inpero.pl Sp. z o.o.